Co to jest szafir? – niezbędne informacje

najnowszy szyk i trendy

Co to jest szafir? – niezbędne informacje

Szafir jest odmianą korundu, czyli najtwardszego naturalnie występującego kamienia (pod względem twardości plasuje się na drugim miejscu, zaraz po diamencie). Jego nazwa wywodzi się z łacińskiego “sappheiros”, oznaczającego niebieski kolor. Szafir najczęściej spotyka się właśnie w niebieskiej barwie, jednak można go także odnaleźć w innej kolorystycznej tonacji (na przykład: białej, jasnoróżowej, purpurowej, fioletowej, szarej, zielonej, brunatnej lub czarnej), co zawdzięcza domieszkom takich pierwiastków takich jak: wanad, tytan, chrom, magnez czy też żelazo.

Może być również bezbarwny.

Jeśli zaintrygował Cię ten tekst, zobacz jeszcze ten link. To bez wątpienia ta treść (https://elforrest.pl/), na której znajdziesz inne tego typu informacje.

Wtedy opisuje się go mianem leukoszafiru.

szafir

Autor: Tim Evanson
Źródło: http://www.flickr.com

Cieszył się uznaniem już w starożytności, uchodząc nie tylko za symbol bogactwa, ale też długowieczności, spełnionej miłości, mądrości, uczciwości oraz przyjaźni. Później nazywano go “królem klejnotów”, a jego sławę potwierdza tzw. Szafir Świętego Edwarda, umiejscowiony pośrodku krzyża ozdabiającego koronę przywódców Wielkiej Brytanii. Szlachetny kamień tworzy w głownej mierze kryształy, które przyjmują postać pseudoheksagonalnych słupów jak również bipiramid. Na ich ścianach dostrzegalne są poprzeczne zbrużdżenia. Z powodu właściwości – wytrzymałość, ścieralność jak również różnobarwność znalazł szerokie zastosowanie w jubilerstwie, przy wyrobie drogiej biżuterii (wisiorów, pierścionków, kolczyków, broszek), jak także w przemyśle precyzyjnym, przy wytwarzaniu różnorodnych urządzeń (szafir z domieszką tytanu stanowi czynny ośrodek lasera) a nawet gramofonowych igieł. Poza tym, szafir wykorzystywany jest w medycynie naturalnej i estetycznej.

W pierwszej z wymienionych pomaga w walce z dolegliwościami oczu, problemach z tematu dermatologii, zwalczeniu infekcji, przeziębień, stanów podgorączkowych , kłopotach z ciśnieniem, a także pomaga wyciszyć organizm. Natomiast w , stosuje się go w trakcie przeprowadzania zabiegu termoliftingu (wykorzystuje się tu urządzenie z szafirowym kamieniem, który wbudowany jest w jego głowicę).

W związku z tym, iż istnieje kilka podobnych do szafiru minerałów, czasem bywa z nimi mylony. Wśród nich wymienia się na przykład cyrkon, kyanit, topaz, tanzanit czy też indygolit. W celu wyzbycia się wszelkich wątpliwości należy przeprowadzić test twardości. Badaniu mogą podlegać też gęstość, widmo absorbcji (powstające w czasie przechodzenia promieniowania elektromagnetycznego przez ośrodek absorbujący promieniowanie o wskazanej długości fal) i właściwości optyczne.