Dlaczego warto stosować wełnę? Jakie mamy rodzaje? Na jakie kwestie zwracać uwagę?
wełna to popularne i wykorzystywane włókno naturalne, które można uzyskać z okrywy włosowej kóz, owiec, lecz również lam i wielbłądów. Włókno wełniane odznacza się doskonałymi cechami, takimi jak łuskowatość a także karbikowatość.
Źródło: http://www.flickr.com
Dzięki takim cechom są bardzo dobre do tworzenie wysokiej jakości wyrobów włókienniczych.
Wełnę owczą uzyskać można przez strzyżenie owiec, określana jest też jako runo albo strzyża. Jest rewelacyjnym surowcem włókienniczym do wyrobu wysokiej jakości tkanin, włóknin oraz dzianin. Jakościową wełnę, która jest miękka i puszysta, ma cienkie włókna oraz długość od 4 do 12 cm, otrzymamy z owiec rasy merynos. Bardziej grubą natomiast z ras owiec długowełnistych i nizinnych. Obecnie są nowe rodzaje jak wełna parzona, (dowiedz się o wełnie parzonej) faktycznie ceniona.
Źródło: http://www.flickr.com
Z naprawdę długich włókien wełny żywej, zyskać jesteśmy w stanie przędze czesankowe, z innych zaś typów stosowanych jako domieszki do krótszych włókien wełny żywej, można uzyskać niższej jakości przędze zgrzebne. Popularne jest też stosowanie mieszanki włókien wełnianych z innymi włóknami, jak bawełna lub jedwab.
Tego typu mieszanki włókien wykorzystuje się do tworzenia dywanów, wykładzin podłogowych, poduszek, jak i koców. Jak więc łatwo zauważyć stosowanie wełny jest dość normalne, i nieważne czy mowa o tradycyjnych typach, czy bardziej nieznanych, ale też solidnych takich jak gdzie kupić wełnę do robienia na drutach gotowana – .
Nie ma co się dziwić, ponieważ każdy rodzaj wełny to duża zalet, co oznacza najlepsze właściwości termoizolacyjne, dźwiękochłonne, a także znaczną higroskopijność. Co więcej, wełna pochłania promieniowanie UV.