Przywitaj zimę z radością – odkryj niezawodny sposób na niskie temperatury!

najnowszy szyk i trendy

Przywitaj zimę z radością – odkryj niezawodny sposób na niskie temperatury!

Zimowe dni to nieznośny okres dla zmarzluchów.
Najczęściej pragniemy wtedy skryć się w ciepłym domu i z ciepłą herbatą usiąść do naszej ulubionej książki albo do wybranego filmu. Ale czy zima musi być taka „zimna”?

Zobacz, co możesz zrobić, aby uchronić się przed przenikliwym chłodem.

sweter

Autor: Evelyn Hill
Źródło: http://www.flickr.com

Jest dużo sposobów na zabezpieczenie przed zimnem. Możemy pić dużo rozgrzewających napojów, schronić się przed nim w domu. Jednak najlepszym pomysłem jest ciepłe ubranie.

Wełna – doskonały sposób na zimę!

Wełna jest naturalnym włóknem pochodzącym z sierści zwierząt.Pozyskujemy ją między innymi od kóz, owiec, lam, wielbłądów czy królików. Ze względu na swoiste cechy włókna, wełna jest wykorzystywana do produkcji wysokiej jakościtkanin, dzianin jak również włóknin. Wełna była znana od czasów starożytnych. Ta doskonałej jakości jest bardzo miękka, puszysta i charakteryzuje się cienkimi włóknami, które posiadają długość od 4 do 12 cm. Taką wspaniałą wełnę pozyskuje się z okrywy włosowej owiec rasy merynos. Z kolei z włosia kóz kaszmirskich uzyskuje się kolejny znamienity gatunek wełny tj. kaszmir. Grubsza wełna jest wytwarwełna (czytaj więcej wełna parzona) włosia owiec długowełnistych i nizinnych. Włókno wełny pochodzącej od tych zwierząt może osiągać długość nawet do 40 cm. Dzianina wełniana jest znakomitym zabezpieczeniem przed chłodem.

Wełna gotowana: co to takiego?

Jeśli w swojej szafie masz berety, szaliki albo swetry, prawdopodobnie są one zrobione właśnie z gotowanej wełny. Wełna gotowana (inaczej wełna parzona) różni się od tradycyjnej wełny tym, iż jest bardziej zbita. Z jakiego powodu? Dlatego, iż została uprzednio poddana obróbce termicznej i z tego powodu skurczyła się. W trakcie obróbki wełna kurczy się o ok. 20-30% swojej objętości! Dzięki temu wełna gotowana jest zdecydowanie cieplejsza, znakomicie zdaje egzamin w zimowe dni. Dodatkowo w przeciwieństwie do tradycyjnej wełny, jest w mniejszym stopniu podatna na zabrudzenia i co istotne nie powoduje reakcji alergicznych, takich jak: swędzenie albo dokuczliwa wysypka.

Jakie jeszcze zalety ma parzona wełna?

sweter z wełny

Autor: McArthurGlen Designer Outlets
Źródło: http://www.flickr.com

W odróżnieniu od normalnej wełny jest miękka, szalenie przyjemna w dotyku. To elastyczny, mięsisty a także lejący materiał, niejednokrotnie używany w krawiectwie.
Ponadto – oprócz tego, że znakomicie zabezpiecza przed chłodem, z powodu swojego składu, dzianina wykonana z gotowanej wełny jest przewiewna, pozwala oddychać naszej skórze.
Z wełny parzonej powstają także świetne sukienki, garsonki, tuniki, płaszcze i kurtki na zimę.
Aby mieć pewność, że nasz wełniany płaszcz tudzież kurtka należycie ochronią nas przed niskimi temperaturami trzeba je dodatkowo ocieplić.
Z gotowaną wełną, każdy zmarzluch przywita zimę z radością!