Kamienie szlachetne – najważniejsza czwórka

najnowszy szyk i trendy

Kamienie szlachetne – najważniejsza czwórka

Pochodzą z wnętrza ziemi, tam wśród law i skał tworzą się najznakomitsze okazy – kamienie szlachetne. Jeśli interesujesz się tym tematem nie zdziwią Cię nasze typy, jednakże dla początkujących i średnio-zaawansowanych nasz przegląd będzie wstępem i uzupełnieniem wiedzy.

śliczny szafir

Autor: Tim Evanson
Źródło: http://www.flickr.com

Diament. No bo jakby mogło być inaczej. Jest to najtwardszy materiał, który występuje w przyrodzie. To właściwie czysty węgiel, co więcej, to jedna z nielicznych substancji, jaka jest w stanie się spalić bez pozostawienia popiołu. Nie polecamy jednak takich zabaw z diamentem, korzystniej je na przykład oszlifować.

Szmaragd, jest to właściwie zlepek atomów tlenu, glinu, krzemu i berylu. Szmaragdy cenione są od niepamiętnych czasów, nie inaczej jest dzisiaj, co więcej, w średniowieczu ceniono je wyżej niż diamenty. Współcześnie, najlepsze okazy są wyceniane na dość równym poziomie, co brylanty. Jaki mamy najpopularniejszy szmaragd? Tutaj nie ma wątpliwości – Gwiazda Atochy. Jego wiek to ponad 400 lat, masa – 13 karatów. Jego dzieje były dramatyczne, zaginął on pod wodami u wybrzeży Florydy, gdy wieziony był na największym hiszpańskim galeonie. Odnaleziony ponownie w 1985, gdy statek odkryto i wydobyto z niego kosztowności.

Szafir,zobacz szczegóły (>>) składa się z tlenku glinu, a jego wspaniała, niezwykła niebieska barwa to wynik działania jonów żelaza albo tytanu. Jest zdolny do wykazywania zdolności do generowania gwiaździstych smug (tak zwany asteryzm – smuga światła na powierzchni oszlifowanego kamienia), jednocześnie warto mieć na uwadze, że szafiry potrafią też mienić się różnorodnymi barwami. Spotykane są barwy od lekko żółtej po czerwoną czy fioletową. Zdarzają się odmiany zupełnie bezbarwne, zaś za najbardziej cenione uważa się szafiry niebieskie oraz czarne.

Autor: stephend9

Rubin to niespotykana zbyt często i niezwykle ceniona odmiana korundu, czyli jak w przypadku szafiru – tlenku glinu. Ciekawą i oryginalną barwę zawdzięcza jonom chromu. Za w najwyższym stopniu niezwykłe okazy uważane są te bogate w unkluzje („wstawki”) z rutylu. Tego typu dodatek gwarantuje pojawienie się dwóch ciekawych zjawisk optycznych. Pierwsze z nich, podobnie jak w przypadku szafiru, to asteryzm. Drugim zaś jest błysk kociego oka, co oznacza poziomą smugę światła, jaka porusza się po powierzchni w czasie jego obracania. Należy jednak dodać, że rubiny z kocim okiem należą do rzadkości. Więcej w tym temacie zdradzi hurtownia (zobacz również hurtownia odzieży damskiej) jubilerska.

Na pewno kamienie szlachetne pozostaną takimi okazami, które zawsze będą miały swoją wartość i swoich wielbicieli. Nic dziwnego, trzeba potwierdzić, że już pierwszy kontakt z diamentem, szafirem, szmaragdem czy rubinem pozostawia niezatarty ślad, iż oto mamy do czynienia z magią.