Co to jest oksydacja oraz do jakiego celu może służyć proces rodowania srebra?
Najczęściej wykorzystywaną w jubilerstwie próbą srebra jest taka o wartości 925. Ma ona ok. 7% domieszki odmiennego metalu, np. miedzi, gdyż czyste srebro, a zatem to próby 999 jest nieco za miękkie, aby tworzyć z niego różne precjoza.
Dlatego też jeżeli kupimy kiedyś stworzony ze srebra produkt, upewnijmy się, jakie dokładnie ma on cechy.
Rzecz w tym, że srebro o próbie 925 posiada skłonność do utleniania, a zatem oksydacji. Jeżeli zatem kupimy np. srebrny łańcuszek (np. z certyfikowanymi tanzanitami) oraz chcemy, żeby w każdym wypadku okazale lśnił, dobrze jest poddać go zabiegowi rodowania. Będzie on zapobiegał ciemnieniu srebra. Jeśli jednak zaliczamy się to ludzi, którzy wolą mniej lśniące srebro, ponieważ chcemy, żeby prezentowało się jak starsze, to celowo wykonany proces oksydacji jest wskazany. Najczęściej jednak tego typu łańcuszek stanowi wyłącznie część jakiegoś naszyjnika. Mógłby posiadać on dodatkowo pewien wisiorek lub odmienną biżuterię, np. w postaci szlachetnego albo syntetycznego kamienia. W branży jubilerskiej bardzo często stosuje się opal lub brylant.
Źródło: http://www.flickr.com
Zakup takiego łańcuszka to znakomity pomysł na prezent, bez względu na wiek osoby obdarowywanej. Dla przykładu podarowanie eleganckiego etui, w środku którego jest śliczny łańcuszek z np. Cudownym Medalikiem, to znakomity prezent na Pierwszą Komunię dla dowolnego dziecka.
Jeżeli natomiast na srebrnym łańcuszku będzie powieszone niewielkie serce, będzie to śliczny prezent na np. 14lutego. To, co charakteryzuje tego typu łańcuszki to także ich dosyć niska cena, dlatego też doskonale mogą nadawać się dla osób oszczędnych.