Jak kozaki oficerki przestały bywać zwyczajowo męskim i wojskowym obuwiem

najnowszy szyk i trendy

Jak kozaki oficerki przestały bywać zwyczajowo męskim i wojskowym obuwiem

Jeszcze kilka lat temu służba wojskowa była obowiązkowa. Nastolatkowie przywdziewali stosowny uniform, który wedle znanych słów działa jak magnes wabiący damskie spojrzenia. Wojskowe dwuszeregi nie bywają oczywiście zarezerwowane tylko i wyłącznie dla panów. Panie również mogą wstąpić do wojska i prezentować się jak rekruci, a ściślej, żołnierki. Jeśli którejś z nich z lufą rusznicy jednak do twarzy nie jest, wybierze prostsze rozwiązanie: pobiegnie w podskokach do sklepu i kupi sobie skórzane kozaki oficerki.

kozaki

Autor: Solo Femme
Źródło: Solo Femme
Jak sama nazwa określa wspomniane wyżej kozaki nawiązują swoją aparycją do obuwia noszonego przez oficerów. Takie fasony świetnie sprawdziły się w armii, gdzie niepogoda nie miała wpływu na częstość ćwiczeń czy działania militarne. Przepastne kałuże, podmokłe tereny, połacie błota, polne dróżki, dziurawe drogi – to tylko niektóre wyzwania, jakim musiały sprostać wojskowe kozaki (poznaj szczegóły). Wydatniejsze niż zwykle podeszwy, niewielki kwadratowy obcas, wytrzymała skóra i wreszcie charakterystyczne, niebotyczne cholewy – cała grupa wspomnianych składników skutecznie chroniła stopy i kończyny dolne oficerów, nawet jeśli nie byli oni tak bardzo narażeni na działanie niekorzystnych warunków pogodowych jak szarzy szeregowcy.

Moda z zasady jest bardzo ekspansywna. Szuka inspiracji we wszystkich dziedzinach ludzkiego życia. Nic dziwnego, że elementy charakterystyczne dla żołnierskiego umundurowania szybko zostały wykorzystane przez projektantów mody. Buty (tanie szpilki) o takiej proweniencji kupią jednak tylko niektóre przedstawicielki płci pięknej.

kozaki

Autor: Maria Morri
Źródło: http://www.flickr.com

Kozaki oficerki założą strojnisie pewne siebie i te, które nie cierpią słowa sprzeciwu. One nigdy nie powracają do bloku objuczone reklamówkami jak dromadery ani nie oddają chłopu ostatniego niezajętego miejsca parkingowego na skwerze pod zapchaną galerią handlową. W sytuacjach kryzysowych potrafią silnie tupnąć swoim oficerskim obcasem i zaprowadzić porządek z wojska rodem.

Kozaki oficerki, aby przypodobać się elegantkom, musiały przejść delikatną metamorfozę i trochę złagodzić swój prosty, wojskowy wygląd. Najpopularniejszymi ozdobami są dodatkowe srebrne klamerki, wyeksponowane, masywne zapięcia lub naszywki z owalnych, metalowych blaszek (). Dopiero w takim kształcie będą mogły ozdabiać kończyny dolne kobiety podczas wyjątkowych chwil jej egzystencji, czyli na pewno pierwszej randki czy pierwszej studenckiej imprezy.