Czym odróżnia się tkanina od dzianiny, jak są wykonywane te materiały oraz co się z nich produkuje?

najnowszy szyk i trendy

Czym odróżnia się tkanina od dzianiny, jak są wykonywane te materiały oraz co się z nich produkuje?

Każdy człowiek posiada w swojej szafie wiele ubrań, czy jednak wiesz, jak zostały one stworzone? Wykorzystano do tego celu tzw. automatyczne lub ręczne krosna tkackie, a półfabrykatem była tzw. przędza tkacka.
Dla przykładu tkanina stworzona z tego typu materiałów jak konopie czy bawełna została wyprodukowana przy wykorzystaniu takich samych maszyn.

Laptop FX610

Autor: 4Press.pl
Źródło: 4Press.pl
ciuchy

Autor: Harald Deischinger
Źródło: http://www.flickr.com
To istotne, gdyż przedsiębiorstwa wytwórcze zazwyczaj mogą zajmować się produkcją tylko jednego typu materiału. Można podzielić je na tak zwane kryteria. Istnieje więc kryterium użytkowe, ze względu na kolorystykę czy też splot tkacki. Osobną grupę stanowią tak zwane materiały artystyczne. Wytwarzane są one ręcznie, zazwyczaj chałupniczo na prostych warsztatach tkackich. Warto także dodać, że dowolna tkanina bez względu na wariant wytworzenia powinna być odpowiednio wykończona. Tego typu proces polega na wyeliminowaniu zbędnych włókienek oraz np. upraniu materiału. Proces wykończenia tkaniny opiera się na jej klasyfikacji, dublowaniu oraz tak zwanym belowaniu.
tkanina

Autor: Lóránt Szabó
Źródło: http://www.flickr.com
Należałoby także wspomnieć, że w mowie potocznej określenia tkanina oraz dzianina (zobacz też: dzianina futerkowa) bywają wykorzystywane wymiennie. Te dwa rodzaje materiałów odróżniają się od siebie procesem wyrobu. Tkaniny tworzone są z dwóch układów nitek (osnowy i wątku), które są ułożone we wspomniany wcześniej splot. Istnieje wiele rodzajów tkanin, np. dżins, aksamit czy płótno. Dzianiny są tworzone natomiast z jednej albo wielu nitek przez tworzenie tak zwanych kolumienek albo rządków.

Laikom wystarczy wspomnieć, że dresy to dzianiny, z kolei bluzki wizytowe to tkanina. Rozbieżność między wspomnianymi tworzywami znakomicie można poczuć w dotyku.