Cenne kruszce, półszlachetne kamienie i zupełnie pospolite surowce w jubilerstwie. Encyklopedyczne omówienie

najnowszy szyk i trendy

Cenne kruszce, półszlachetne kamienie i zupełnie pospolite surowce w jubilerstwie. Encyklopedyczne omówienie

Złoto od wieków jest miarą bogactwa oraz prestiżu. Pojawia się ono w licznych legendach, baśniach i innych utworach literackich, a i historycy mogliby z pewnością podać nie mniej przykładów potwierdzających sformułowaną na początku tezę.

Kolorowe kamienie szlachetne

Autor: MAURO CATEB
Źródło: http://www.flickr.com
Im trudniej pozyskać dany kruszec, tym staje się on cenniejszy. A złoto nawet w obecnych czasach nie jest wydobywane w ogromnych ilościach. Stąd najróżniejsze dobra wykonane z takiego kruszcu ciągle mają sporą wartość.

O nadprzyrodzonej mocy kamieni półszlachetnych głęboko przekonani są miłośnicy wróżbiarstwa. Zresztą nie tylko oni, bo w końcu któż, nawet z czystej ciekawości, nie zagląda do horoskopów. Już od wieków średnich przypisywano kamieniom nieprawdopodobne własności. Jasnozielony oliwin ma ponoć chronić człowieka przed rozmaitymi chorobami, a karmazynowy jaspis koić skołatane nerwy. Żeby jednak doświadczyć na własnej skórze dobroczynną moc, trzeba obligatoryjnie mieć kamień przy sobie, rzecz jasna najlepiej w formie eleganckiej biżuterii. Naszyjniki bądź bransoletki stały się zresztą nieodzownym dodatkiem do modnego, tak kobiecego, jak i męskiego odzienia.

Obecnie złoto praktycznie nie jest surowcem, z którego najczęściej powstaje biżuteria dla kobiet. Trzydziestolatki o dużo chętniej kupują srebrne łańcuszki czy wisiorki. Z kolei złota biżuteria jest w rzeczywistości zarezerwowana na szczególne okazje. Małżonkowie zakładają złote obrączki, a złote krzyżyki są wręczane na przykład jako podarunek z okazji komunii. Na wstępie już wspomnieliśmy, że złoto pozostaje niezwykle cennym kruszcem, stąd często z tego tytułu szukamy jego tańszych zamienników.

Biżuteria, jaką dziś zakładają nastolatki, panie w sile wieku bądź seniorki nie zawsze jest wykonana z najbardziej szlachetnych metali. Ogromną popularnością cieszą się też imitacje – np. stal chirurgiczna z dobrym skutkiem zastępuje srebro. Tymczasem kamienie takie jak jaspis czy oliwin w żadnym wypadku nie kosztują majątku, zatem typowa Polka ma w zasadzie nieograniczony wybór. Póki co można byłoby zaryzykować tezę, że ładnie oprawiony barwny kamień prezentuje się bardziej reprezentacyjnie niż diament – w końcu jeśli ktoś nie jest jubilerem, ten na pewno nie potrafi odróżnić cennego kamienia od tanich imitacji.